Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kooperatywy mieszkaniowe od 1 marca 2023 r.

Materiały prasowe | 2023-01-09
Kooperatywy mieszkaniowe od 1 marca 2023 r., fot. Pixabay

Kooperatywy mieszkaniowe od 1 marca 2023 r., fot. Pixabay

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości, należących do gminnego zasobu nieruchomości. Ułatwią one realizację inwestycji mieszkaniowych grupom osób fizycznych, które chciałyby zbudować dom własnymi siłami. Ta formuła oznacza również lepsze dopasowania mieszkania do potrzeb rodziny.

Zobacz także

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

Materiały prasowe news Kraków nie jest już stolicą smogu

Kraków nie jest już stolicą smogu Kraków nie jest już stolicą smogu

Wprowadzenie w Krakowie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tysięcy przestarzałych kotłów doprowadziły do bezprecedensowej poprawy jakości powietrza, dzięki czemu miasto przestało być...

Wprowadzenie w Krakowie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tysięcy przestarzałych kotłów doprowadziły do bezprecedensowej poprawy jakości powietrza, dzięki czemu miasto przestało być polską stolicą smogu. Od 2012 do 2023 r. liczba dni smogowych, czyli takich, w których przekraczane są poziomy dopuszczalne pyłu PM10, zmniejszyła się o około 100 dni. Problemem wciąż pozostaje napływ zanieczyszczeń z sąsiednich gmin oraz wysokie stężenia dwutlenku azotu, za które odpowiada ruch...

Materiały prasowe news Zmiany w Warunkach Technicznych

Zmiany w Warunkach Technicznych Zmiany w Warunkach Technicznych

Szersze zastosowanie elementów drewnianych oraz doprecyzowanie kwestii związanych z usytuowaniem budynków – to najważniejsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych budynków.

Szersze zastosowanie elementów drewnianych oraz doprecyzowanie kwestii związanych z usytuowaniem budynków – to najważniejsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych budynków.

Ustawa została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Uregulowanie funkcjonowania kooperatyw mieszkaniowych to główny cel nowej ustawy. Regulacja wprowadza ponadto preferencje przy sprzedaży nieruchomości gminnych na potrzeby oddolnego budownictwa mieszkaniowego. Mogą na nie liczyć kooperatywy mieszkaniowe oraz nowo założone spółdzielnie mieszkaniowe, które realizują inwestycje w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych własnych członków lub ich dzieci.

Kooperatywy mieszkaniowe

Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób fizycznych (np. krewnych, przyjaciół lub znajomych), które chcą wspólnie kupić działkę i wybudować na niej domy jednorodzinne lub budynek wielorodzinny z mieszkaniami, w których następnie same zamieszkają. W formule kooperatywy można również nabyć i wyremontować istniejący budynek, aby stworzyć w nim mieszkania dopasowane do indywidulanych potrzeb grupy. Ustawa dopuszcza też możliwość prowadzenia przez członków kooperatywy inwestycji w celu zapewnienia mieszkań dzieciom.

Na potrzebę wprowadzenia formuły kooperatywy mieszkaniowej do porządku prawnego zwracali uwagę sami interesariusze. Może się to bowiem przyczynić nie tylko do zwiększenia zainteresowania inwestycjami mieszkaniowymi realizowanymi przez grupy przyszłych mieszkańców. Może również wzmocnić pozycję osób współpracujących ze sobą w celu samodzielnego pozyskania mieszkań w relacjach z podmiotami wpływającymi na proces inwestycyjno-budowlany, np. samorządami gminnymi i instytucjami finansowymi.

Zaangażowanie gmin w inicjatywy mieszkaniowe

Ustawa określa jednak nie tylko ramy współpracy członków kooperatyw mieszkaniowych. Wprowadza ponadto kolejne narzędzie, które uzupełnia instrumentarium polityki mieszkaniowej gmin. Dzięki tym rozwiązaniom gminy będą mogły włączyć się szerzej w działania wspierające oddolne budownictwa mieszkaniowe. Może się to przyczynić do szerszego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej.

W tym celu w ustawie przewidziano szczególne zasady zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości z przeznaczeniem pod oddolne budownictwo mieszkaniowe. Takimi rozwiązaniami są m.in. forma przetargu (czyli przetarg ograniczony do kooperatyw i spółdzielni), alternatywne formy rozliczenia oraz możliwość udzielenia nabywcy przez gminę bonifikaty od ceny nieruchomości.

Gminy udzielające bonifikaty od cen nieruchomości zbywanych przez nie na potrzeby oddolnego budownictwa mieszkaniowego będą mogły ubiegać się o grant na infrastrukturę (tj. bezzwrotne wsparcie z budżetu państwa na przedsięwzięcia służące rozwojowi infrastruktury technicznej lub społecznej na terenie gminy).

Korzyści dla osób fizycznych i gmin

Wśród korzyści płynących z korzystania z nowej formuły współpracy inwestycyjnej warto wskazać możliwość realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych poza rynkiem deweloperskim. Samodzielne prowadzenie inwestycji daje szansę na oszczędności w kosztach uzyskania mieszkania sięgające nawet do ok. 20%. Tak realizowana inwestycja pozwala ponadto członkom kooperatywy mieszkaniowej dostosować warunki przyszłego zamieszkania, a tym samym jego jakość, do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki nowym rozwiązaniom członkowie kooperatywy będą mieli również silniejszą pozycję w relacjach z samorządami lokalnymi (np. w celu uzyskania pomocy organizacyjnej lub kupna nieruchomości pod zabudowę) oraz instytucjami finansowymi (np. w celu uzyskania środków na budowę). Będą mogli się także ubiegać – na zasadach ogólnych – o preferencyjny kredyt bez wkładu własnego (tzw. rodzinny kredyt mieszkaniowy).

Realizacja inwestycji w formule kooperatywy mieszkaniowej na terenie gminy wiąże się z wieloma korzyściami dla lokalnej wspólnoty. Daje możliwość efektywnego zarządzania przestrzenią gminną (w tym przeciwdziałania suburbanizacji i wyludnianiu się) oraz wykorzystywania tej formuły w procesach rewitalizacyjnych. Tworzy również warunki do zwiększenia zasobu mieszkaniowego służącego realizacji zadań własnych gminy bez konieczności angażowania przez nią dodatkowych środków finansowych na prowadzenie inwestycji mieszkaniowych dzięki możliwości nabywania lub wynajmowania lokali i budynków powstałych w formule kooperatywy. Nie bez znaczenia są również korzyści płynące z silnych lokalnych więzi społecznych oraz prawo do ubiegania się o grant na infrastrukturę w przypadku dopuszczenia przez gminę bonifikaty od ceny nieruchomości.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy („Mieszkanie bez wkładu własnego”)

Z uwagi na zmianę uwarunkowań dotyczących rynku kredytów hipotecznych oraz w odniesieniu do działań osłonowych rządu wspierających gospodarstwa domowe w poprawie warunków mieszkaniowych w ramach ustawy wprowadzono zmianę części przepisów ustawy z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (DzU z 2022 r. poz. 2008). Nowelizacja przepisów dotyczy przede wszystkim:

  • zniesienia przepisu o minimalnej wysokości gwarancji, co pozwala na wniesienie większego wkładu własnego – z 10% do 20%,
  • umożliwienia skorzystania ze spłat rodzinnych osobom, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości oraz powiększenie tego parametru nawet do 30% w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągną kredyty o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej,
  • podwyższenia limitu wkładu własnego – ze 100 tys. zł do 200 tys. zł,
  • umożliwienie sfinansowania ze środków z kredytu nabycie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego z zasobów spółdzielni mieszkaniowej,
  • podniesienie o 0,1 wartości współczynników wyznaczających limity ceny m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, do wysokości których może zostać udzielony kredyt mieszkaniowy w ramach programu (dla rynku pierwotnego na poziomie 1,4 a dla rynku wtórnego na poziomie 1,3).

Konsekwencją ww. zmian jest zmiana nazwy definiowanego pojęcia „gwarantowany kredyt mieszkaniowy” na „rodzinny kredyt mieszkaniowy”.

Korzyści dla gospodarstw domowych

Wskazane zmiany umożliwią wykorzystanie potencjału programu w obecnych uwarunkowaniach dotyczących rynku kredytów hipotecznych, w tym związanych z zawirowaniami gospodarczymi. Przewidujemy, że nowe rozwiązania pozwolą większej liczbie osób zakwalifikować się do programu m.in. poprzez zwiększenie wsparcia osób posiadających inne źródła finansowania mogące wpływać na obniżenie kwoty zaciąganego kredytu mieszkaniowego, poszerzenie zakresu rodzin zaciągających kredyt, którym urodziło się dziecko, objętych pomocą w spłacie kredytu w ramach spłat rodzinnych, wsparcie procesu stopniowego zwiększania udziału kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej lub okresowo stałej stopie procentowej oraz urealnienie wartości wskaźników ustawowych.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii Krzysztof Hetman ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Hetman, na wniosek premiera Donalda Tuska, został 13 grudnia 2023 r. powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko ministra rozwoju i technologii.

Krzysztof Hetman, na wniosek premiera Donalda Tuska, został 13 grudnia 2023 r. powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stanowisko ministra rozwoju i technologii.

Materiały prasowe news Stan techniczny dróg krajowych w 2022 r. – raport GDDKiA

Stan techniczny dróg krajowych w 2022 r. – raport GDDKiA Stan techniczny dróg krajowych w 2022 r. – raport GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała raport o stanie technicznym dróg krajowych w ubiegłym roku. Zamieszcza w nim szczegółowe dane dotyczące stanu nawierzchni, m.in. w zakresie aspektów...

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała raport o stanie technicznym dróg krajowych w ubiegłym roku. Zamieszcza w nim szczegółowe dane dotyczące stanu nawierzchni, m.in. w zakresie aspektów mających bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Materiały prasowe news Coraz więcej deweloperów mieszkaniowych stawia na najem instytucjonalny

Coraz więcej deweloperów mieszkaniowych stawia na najem instytucjonalny Coraz więcej deweloperów mieszkaniowych stawia na najem instytucjonalny

Choć w mijającym roku deweloperzy mieszkaniowi mogli cieszyć się znaczącym wzrostem popytu ze strony klientów detalicznych, był to jednocześnie okres dalszego dynamicznego rozwoju segmentu najmu instytucjonalnego...

Choć w mijającym roku deweloperzy mieszkaniowi mogli cieszyć się znaczącym wzrostem popytu ze strony klientów detalicznych, był to jednocześnie okres dalszego dynamicznego rozwoju segmentu najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce. Jak wynika z raportu Spectis „Deweloperzy mieszkaniowi w Polsce 2024–2029”, poszerza się grono firm deweloperskich widzących swoje szanse na rynku najmu instytucjonalnego.

Materiały prasowe news W Warszawie powstała Strefa Czystego Transportu

W Warszawie powstała Strefa Czystego Transportu W Warszawie powstała Strefa Czystego Transportu

Rada Miasta Warszawy przegłosowała utworzenie Strefy Czystego Transportu. Według aktywistów to początek procesu poprawy jakości powietrza w stolicy. Przyjęty obszar jest jednak mniejszy od planowanego...

Rada Miasta Warszawy przegłosowała utworzenie Strefy Czystego Transportu. Według aktywistów to początek procesu poprawy jakości powietrza w stolicy. Przyjęty obszar jest jednak mniejszy od planowanego przez Urząd Miasta Warszawy. Strefa obejmie około 8% powierzchni stolicy, a jej przepisy nie dotkną na razie samych mieszkańców Warszawy.

Materiały prasowe news Aktualności z branży chemii budowlanej

Aktualności z branży chemii budowlanej Aktualności z branży chemii budowlanej

W dniach 23–24 listopada 2023 r., w hotelu Wodnik w Słoku k. Bełchatowa, odbyło się seminarium „Aktualności w branży chemii budowlanej”. Uczestniczyło w nim 10 przedstawicieli firm reprezentujących tę...

W dniach 23–24 listopada 2023 r., w hotelu Wodnik w Słoku k. Bełchatowa, odbyło się seminarium „Aktualności w branży chemii budowlanej”. Uczestniczyło w nim 10 przedstawicieli firm reprezentujących tę dziedzinę przemysłu.

Materiały prasowe news Posadzki w sklepach z zabawkami i strefach dla dzieci – inspiracje projektowe

Posadzki w sklepach z zabawkami i strefach dla dzieci – inspiracje projektowe Posadzki w sklepach z zabawkami i strefach dla dzieci – inspiracje projektowe

Sklepy z prezentami dla najmłodszych i sale zabaw dla dzieci należą do miejsc często odwiedzanych podczas przedświątecznych zakupów. Tego typu placówki są projektowane z dużym rozmachem, w sposób pobudzający...

Sklepy z prezentami dla najmłodszych i sale zabaw dla dzieci należą do miejsc często odwiedzanych podczas przedświątecznych zakupów. Tego typu placówki są projektowane z dużym rozmachem, w sposób pobudzający wyobraźnię maluchów. Wielobarwne posadzki żywiczne stanowią integralną część ich wnętrz, a nowoczesne materiały i technologie oferowane przez markę Flowcrete pozwalają realizować nawet najśmielsze pomysły. Oto inspirujące przykłady z całego świata!

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2023 r.

Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2023 r. Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2023 r.

Grupa PSB Handel obserwuje ceny materiałów dla budownictwa. W których grupach produktowych ceny wzrosły, a w jakich spadły?

Grupa PSB Handel obserwuje ceny materiałów dla budownictwa. W których grupach produktowych ceny wzrosły, a w jakich spadły?

Materiały prasowe news 193 sklepy sieci Bricomarché w Polsce

193 sklepy sieci Bricomarché w Polsce 193 sklepy sieci Bricomarché w Polsce

Bricomarché kończy rok otwarciem 193. punktu w Polsce. Nowy sklep otworzył się 13 grudnia br. w Lesku (woj. podkarpackie). Supermarket jest pierwszą placówką sieci supermarketów typu „dom i ogród” w tej...

Bricomarché kończy rok otwarciem 193. punktu w Polsce. Nowy sklep otworzył się 13 grudnia br. w Lesku (woj. podkarpackie). Supermarket jest pierwszą placówką sieci supermarketów typu „dom i ogród” w tej miejscowości.

Materiały prasowe news Budownictwo społeczne tanie w eksploatacji

Budownictwo społeczne tanie w eksploatacji Budownictwo społeczne tanie w eksploatacji

W Mysłowicach stanął inteligentny budynek komunalny z 29 mieszkaniami o powierzchni od 45 do 68 m2. Obiekt powstał w technologii modułowej 3D, a montaż 56 modułów trwał zaledwie trzy i pół tygodnia. Budynek,...

W Mysłowicach stanął inteligentny budynek komunalny z 29 mieszkaniami o powierzchni od 45 do 68 m2. Obiekt powstał w technologii modułowej 3D, a montaż 56 modułów trwał zaledwie trzy i pół tygodnia. Budynek, obecnie w fazie testów, jest zeroemisyjny, wyposażony w najnowocześniejsze technologie, i produkuje więcej energii niż sam zużywa.

Materiały prasowe news Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury

13 grudnia 2023 r. Dariusz Klimczak objął funkcję ministra infrastruktury, składając przysięgę przed Prezydentem RP.

13 grudnia 2023 r. Dariusz Klimczak objął funkcję ministra infrastruktury, składając przysięgę przed Prezydentem RP.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news MONTERIADA 2024 na targach BUDMA

MONTERIADA 2024 na targach BUDMA MONTERIADA 2024 na targach BUDMA

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie...

Ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu na żywo, 9 stoisk eksperckich, wystawa zamontowanych produktów, konferencja prasowa i setki rozmów z ekspertami – tak wyglądała w pigułce MONTERIADA 2024. Wydarzenie zorganizowane przez Związek POiD oraz Partnerów promowało nowoczesne rozwiązania do budowy i termomodernizacji domu.

Materiały prasowe news Ekrany akustyczne ze śmigieł zużytych turbin wiatrowych

Ekrany akustyczne ze śmigieł zużytych turbin wiatrowych Ekrany akustyczne ze śmigieł zużytych turbin wiatrowych

Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne ekrany akustyczne. Mają być wykonane z łopat turbin wiatrowych, jakie zalegają na wysypiskach odpadów w rejonach farm wiatrowych, szczególnie...

Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne ekrany akustyczne. Mają być wykonane z łopat turbin wiatrowych, jakie zalegają na wysypiskach odpadów w rejonach farm wiatrowych, szczególnie w zachodniej Polsce.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2024

Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2024 Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2024

Zakończyła się 32. edycja targów BUDMA. Przez cztery dni, od 30 stycznia do 2 lutego br, w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich swoje produkty, technologie i usługi prezentowało około 650 firm...

Zakończyła się 32. edycja targów BUDMA. Przez cztery dni, od 30 stycznia do 2 lutego br, w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich swoje produkty, technologie i usługi prezentowało około 650 firm z 25 krajów. Zwiedzający mogli zobaczyć nowości z branży budowlanej, premiery rynkowe, a także wziąć udział w wielu konferencjach i prelekcjach.

Materiały prasowe news Działania SIPUR w II połowie 2023 r.

Działania SIPUR w II połowie 2023 r. Działania SIPUR w II połowie 2023 r.

W drugiej części ubiegłego roku przedstawiciele Związku „SIPUR” wspierali organizację wielu konferencji o tematyce budowlanej, uczestniczyli też w ważnych wydarzeniach branżowych oraz warsztatach tematycznych.

W drugiej części ubiegłego roku przedstawiciele Związku „SIPUR” wspierali organizację wielu konferencji o tematyce budowlanej, uczestniczyli też w ważnych wydarzeniach branżowych oraz warsztatach tematycznych.

Materiały prasowe news Rośnie wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce

Rośnie wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce Rośnie wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce

Zyskujące na popularności technologie prefabrykacji budynków oraz bogata oferta rozwiązań materiałowych, a z drugiej strony rosnące ceny surowców oraz siły roboczej sprawiły, że w ciągu zaledwie dwóch...

Zyskujące na popularności technologie prefabrykacji budynków oraz bogata oferta rozwiązań materiałowych, a z drugiej strony rosnące ceny surowców oraz siły roboczej sprawiły, że w ciągu zaledwie dwóch lat wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce wzrosła o blisko połowę. Istotny wkład w rozwój branży ma sprzedaż zagraniczna, która w minionych latach odpowiadała za ponad jedną trzecią przychodów producentów. Pomimo przejściowego spowolnienia, perspektywy dla budownictwa modułowego do 2029 r. pozostają...

Materiały prasowe news Koniunktura w budownictwie – grudzień 2023 r.

Koniunktura w budownictwie – grudzień 2023 r. Koniunktura w budownictwie – grudzień 2023 r.

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 13,2 (przed miesiącem minus 10,2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 7,4% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 20,5%...

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 13,2 (przed miesiącem minus 10,2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 7,4% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 20,5% (przed miesiącem odpowiednio 8,2% i 18,4%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–listopad 2023 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–listopad 2023 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–listopad 2023 r.

W okresie styczeń–listopad 2023 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym...

W okresie styczeń–listopad 2023 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

Materiały prasowe news Produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2023 r.

Produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2023 r. Produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2023 r.

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w listopadzie 2023 r. była wyższa o 3,9% w porównaniu...

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w listopadzie 2023 r. była wyższa o 3,9% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 4%) oraz wyższa o 3,1% w stosunku do października br. roku (przed rokiem wzrost o 9%).

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w grudniu oraz na koniec 2023 r.

Ceny materiałów budowlanych w grudniu oraz na koniec 2023 r. Ceny materiałów budowlanych w grudniu oraz na koniec 2023 r.

Grupa PSB Handel analizuje zmiany cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Jak kształtowały się ceny w poszczególnych grupach produktowych?

Grupa PSB Handel analizuje zmiany cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Jak kształtowały się ceny w poszczególnych grupach produktowych?

Materiały prasowe news Działania deweloperów mieszkaniowych w Polsce

Działania deweloperów mieszkaniowych w Polsce Działania deweloperów mieszkaniowych w Polsce

Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 r. skłaniała deweloperów do szybkiego reagowania. Analiza ich strategii wykonana przez firmę Spectis na potrzeby raportu „Deweloperzy mieszkaniowi...

Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 r. skłaniała deweloperów do szybkiego reagowania. Analiza ich strategii wykonana przez firmę Spectis na potrzeby raportu „Deweloperzy mieszkaniowi w Polsce 2024–2029” wskazuje jednak, że mimo poprawy sytuacji i dużych możliwości firmy deweloperskie pozostały ostrożne w swoich decyzjach biznesowych.

Materiały prasowe news Prawie 90% Polaków za budową elektrowni jądrowych

Prawie 90% Polaków za budową elektrowni jądrowych Prawie 90% Polaków za budową elektrowni jądrowych

Niemal 90% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2023 r. Jednocześnie prawie 77% badanych zgodziłoby...

Niemal 90% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2023 r. Jednocześnie prawie 77% badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w ich okolicy. Podobne badania są realizowane od 2012 r.

Materiały prasowe news Większość mieszkańców Krakowa popiera Strefę Czystego Transportu

Większość mieszkańców Krakowa popiera Strefę Czystego Transportu Większość mieszkańców Krakowa popiera Strefę Czystego Transportu

Z badań społecznych zleconych przez Krakowski Alarm Smogowy wynika, że większość mieszkańców Krakowa nie wie, jak będzie wyglądać Strefa Czystego Transportu w mieście. Wiele osób spodziewa się ostrzejszych...

Z badań społecznych zleconych przez Krakowski Alarm Smogowy wynika, że większość mieszkańców Krakowa nie wie, jak będzie wyglądać Strefa Czystego Transportu w mieście. Wiele osób spodziewa się ostrzejszych przepisów niż te uchwalone rok temu. Po zapoznaniu się z rzeczywistymi wymogami SCT, ponad 60% mieszkańców popiera utworzenie Strefy.

Materiały prasowe news Konferencja TI-Expo 2024

Konferencja TI-Expo 2024 Konferencja TI-Expo 2024

W dniach 20–21 marca br. w Areal Böhler w Düsseldorfie odbędzie się Konferencja TI-Expo +. Jest to największe miejsce spotkań branży izolacyjnej w ostatnich latach i oferuje produkty, rozwiązania i aplikacje...

W dniach 20–21 marca br. w Areal Böhler w Düsseldorfie odbędzie się Konferencja TI-Expo +. Jest to największe miejsce spotkań branży izolacyjnej w ostatnich latach i oferuje produkty, rozwiązania i aplikacje związane z izolacjami technicznymi.

Materiały prasowe news Jak udrożnić program Czyste Powietrze?

Jak udrożnić program Czyste Powietrze? Jak udrożnić program Czyste Powietrze?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze, co oznacza, że kilkanaście tysięcy rodzin czeka na pieniądze. Okazało...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze, co oznacza, że kilkanaście tysięcy rodzin czeka na pieniądze. Okazało się, że w budżecie nie zabezpieczono środków na ten cel. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

domni.pl Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?

Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom? Izolacja termiczna a płytki elewacyjne – co musisz wiedzieć, zanim ocieplisz i wykończysz dom?

Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne...

Wykończenie budynku z zewnątrz jest równie istotne, jak jego wnętrza. Odpowiednie ocieplenie zapewni komfort i zdrowie domownikom, obniży koszty ogrzewania i zużycie paliw grzewczych. Płytki elewacyjne zewnętrzne sprawią natomiast, że budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Jaki materiał izolacyjny można stosować pod płytki elewacyjne z klinkieru? Czym kierować się wybierając płytki zewnętrzne, aby elewacja zachowała trwałość i estetyczny wygląd na lata?...

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.